آموزش ایجاد MovieClip در Flash و استفاده از آن

8 دیدگاه

در قسمت قبل کمی با فلش آشنا شدیم .در این بخش می خواهیم کمی در مورد Movie Clip ها در فلش صحبت کنیم و در واقع یک نمونه از نحوه استفاده از آن را با هم بسازیم و ببینیم .

مووی کلیپ در واقع یک قطعه فیلم کوچک است که timeline مجزای خودش را از timeline اصلی دارد و یک symbol است مثل سمبل گرافیکی .

 

قدم اول

یک سند جدید در فلش ایجاد کنید ،رنگ زمینه stage را آبی روشن ، رنگ border را سفید و رنگ بخش Fill color را 00CCFF# انتخاب کنید

سپس Ctrl+F8 را بزنید و Movie Clip را انتخاب کنید تا یک مووی کلیپ جدید و خالی ایجاد شود.حالا با زدن دکمه O ،ابزار Oval tool را فعال و یک دایره کوچک بکشید . سپس به روش زیر آن را در مرکز صفجه تنظیم کنید

با ابزار Selection Tool ،کل دایره را انتخاب و دکمه F8 را بزنید و با انتخاب Button،آنرا به یک دکمه تبدیل کنید.حالا روی آن راست کلیک کرده و Actions را بزنید تا کادر مربوطه باز شود و کد زیر را دز آن وارد کنید

on (rollOver) {
	gotoAndPlay(2);

}

در کد بالا گفتیم اگر نشانگر موس روی این دایره رفت ، برو به فریم 2 .در ادامه خواهید دید که یک لایه جدید می سازیم و به فریم 1 عمل stop می دهیم .چون در ابتدا نباید انیمیشن اجرا شود پس در فریم 1 باید بماند تا موس روی شکل برود .در آن لحظه برنامه به فریم 2 می رود و انیمیشنی که خواهیم ساخت اجرا می شود .

 

در همین رابطه :   آموزش ساده ایجاد انیمیشن در Flash

قدم دوم

یک لایه جدید بسازید و روی فریم اول آن راست کلیک کرده و کد stop را مطابق شکل زیر به آن بدهید

حالا روی فریم 2 در همان لایه جدید کلیک کرده و دکمه F6 را بزنید تا یک فریم کلیدی ایجاد شود . این کار برای ایجاد انیمیشن لازم است .دایره قبلی محو می شود و شما باید یک دایره در همان اندازه بکشید .

سپس روی فریم 30 ام در همان لایه کلیک کرده و F6 را دوباره بزنید . فریم قبلی که فریم 2 بود ، در واقع شروع انیمیشن ما خواهد بود و فریم 30 نیز پایان آن . پس دوباره در فریم 30 ام ، دایره را انتخاب کرده و از بخش Transform که در حوالی بخش Align قرار دارد ، سایز آن را افزایش می دهیم (من هزار برابر کردم مثلا 🙂 ) .

در ضمن می خواهیم دایره در حین اینکه بزرگ می شود ، محو هم بشود ، پس هم رنگ Border و هم Fill color آن را برابر با رنگ پس زمینه می کنیم که آبی است .

حالا برای ایجاد انیمشن کافی است روی یکی از فریم های بین 2 تا 30 راست کلیک کرده و گزینه Create Shape Tween را انتخاب کنیم.برای زیباتر شدن انیمیشن از افکت Easing هم مطابق شکل زیر استفاده می کنیم.

حالا کار ایجاد مووی کلیپ تمام شد . می توانید دکمه های Ctrl+Enter را بزنید و نتیجه را ببینید .

اگر درست پیش رفته باشید ،باید یک صفحه آبی خالی ببینید .چون ما تمام این کارها را داخل سمبل انجام دادیم و برای نمایش باید آن را داخل stage بیاوریم.

در همین رابطه :   آموزش ساده ایجاد انیمیشن در Flash

قدم سوم

به پالت Library رفته و سمبل 1 را کشیده و داخل استیج می اندازیم.دوباره Ctrl+Enter را اگر بزنید، می توانید نتیجه را ببینید. اما یکی از مزایای مهم مووی کلیپ امکان تکثیر آن است .یعنی می توانیم به تعداد نامحدود از یک مووی کلیپ را در صفحه قرار دهیم .برای همین دکمه Alt را نگه داشته و روی شکل کلیک کرده و آن را کشیده و رها کنید تا یه نمونه دیگر از ان ایجاد شود.این کار را تا زمانی تکرار می کنیم که کل صفحه از این شکل پر شود.مثل شکل زیر :

حالا می توانیم نتیجه نهایی را مشاهده کنیم .البته یک مرحله کوچیک دیگر هم مانده که قدم آخر است . می خواهیم خود شکل نامرئی باشد و فقط انیمیشن قابل دیدن باشد .

قدم چهارم

روی یکی از دایره ها دوبار کلیک کنید تا وارد سمبل آن شوید .باز روی همان دایره دوبار کلیک کنید .در timeline چهار گزینه Up,Over,Down و را می بینید . فریم زیر Hitرا کلیک کنید و F6 را بزنید .سپس روی فریم یکی از 3 گزینه دیگر کلیک کرده و دکمه Delete کیبورد را بزنید .دوباره اگر نتیجه را مشاهده کنید ، خود دایره ها را نمی بینید ولی اگر موس را حرکت دهید انیمیشن اجرا خواهد شد.

نتیجه کار :

دسته بندی : Flash

8 نظر

 1. سلام ممنون بابت توضیحات کاملتون من به طور کامل مسلط به فلش هستم در چهاردهمیت دوره مسابقات علمی کاربردی رتبه یک دریافت کردم البته تا الان…
  تنها مشکلی که دارم تو رسم شکل هاست که چطور واقعی به نظر برسه مثلا موج دریا…
  اگه میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. سلام دوست من
   انشاا… موفق تر باشید . این مطلب برای دوره ای بود که من کلاس فلش می رفتم و خیلی وقت میشه دیگه با فلش کار نمی کنم . می بخشید

 2. سلاممرسی از این همه راهنماییتون ولی میشه بگین چرا نمیتونم سمبل رادرگ کنم داخل استیج؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. دم شما بسی گرم علی آقا جون 😀

  آقا ممنون خیلی خوبه که آموزش های عملی فلش رو بصورت تصویری میزاری واقعا منبع کمه .

  1. دم شما آتشفشان محمد جان ^.^
   منم اول راهم ،شما دعا کن من یاد بگیرم خوب ، اینجا نشر علم هم می کنم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *