۵ روش برای ترک اعتیاد به فیس بوک

بدون دیدگاه
بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا ،فیس بوک ،با بیش از ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰ کاربر فعال از سرتاسر دنیا و حدود ۱۰ میلیون کاربر معتادی.یعنی کاربرانی که شدیدا نیازمند فیس بوک هستند و بدون آن خمار می شوند ! البته همه می دانیم که افراط در هر چیزی بد و ناپسند و مصیبت بار خواهد بود،حتی فیس بوک !


البته اعتیاد به فیس بوک بیش از انکه مسئله ای برای خنده و یا طنز باشد،یک موضوع حیاتی و گاهی در حد اعتیاد واقعی است.حتما اخبار افرادی را که به وب و مخصوصا فیس بوک معتاد بوده اند را شنیده اید.مثلا مادری که فرزند خود را در وان حمام می گذارد و سراغ فیس بوک خود می رود و فرزندش در وان غرق می شود.یا پدر و مادری که چندین شبانه روز مشغول کار با وب و فیس بوک بوده اند به طوری که شیر دادن به نوزادشان را فراموش می کنند و نوزاد از گرسنگی می میرد ! البته خوشبختانه در فرهنگ ما ایرانی ها هنوز مدرنیته آنقدرها رسوخ نکرده است که به این فجایع ختم شود ولی اعتیاد به فیس بوک عوارض دیگری نیز دارد که نیازمند دقت بیشتری در این مورد است.مثلا کم کار کردن ، زمان کمتری برای دوستان واقعی خود گذاشتن،اگر دانشجو باشید ،زمان کم تری برای مطالعه و درس خواهید داشت و … .حالا چند نکته را برای پیشگیری و یا درمان معتادین عزیز پیشنهاد می کنیم که امیدواریم موثر افتد.لطفا با ما همراه باشید.

۱.یک چارچوب زمانی تعیین کنید

واقعا کار کردن طبق یک جدول زمانبندی شده می تواند کارگشا باشد(البته ایرانی ها زیاد با جدول و برنامه میانه ای ندارند خوب !)..یعنی نمی توانید هر موقع هوس فیس بوک کردید ،سراغش بروید و باید محدود کار کنید.می توانید زمان حضور در فیس بوک را نیز کاهش دهید تا کم کم به طور کلی از اعتیاد خارج شوید.

۲.وبلاگ نویسی یا یوتیوبینگ کنید !

وبلاگ نویسی و گردش در یوتیوب واقعا علاج موثر و عالی برای معتادین فیس بوک هستند.شما می توانید به جای گذران وقت در فیس بوک ،یک پست در وبلاگ تان بنویسید و یا ویدیوهای جالب یوتیوب را ببینید.البته وبلاگ نویسی نیز می تواند اعتیاد آور باشد ولی من مطمئنم برای شما اگر که یک معتاد فیس بوکی باشید ، امکان وقوع این اعتیاد کمتر می شود.نگران نباشید !

۳.توقف و درمان

به شما پیشنهاد می کنم از کامنت گذاشتن در نظرات هر کسی ،یا در همه عکس هایی که شما را تگ کرده اند خودداری کنید.مخصوصا هر موقع که هوس کردید،نباید وضعیت تان را در فیس بوک بروز کنید.در کل باید از هر چیزی که باعث لذت بردن و به دام افتادن شما در فیس بوک می شود ،دوری کنید.البته می دانم که انجام این کارها برای یک معتاد به فیس بوک مشکل خواهد بود ولی برای اینکه از این منجلاب بیرون آیید ،می بایست سختی هایش را نیز تحمل کنید.

۴.سرتان را در جای دیگری گرم کنید !

همیشه سعی کنید وقتی هوس لاگین کردن به فیس بوک خارج از جدول زمانبدی شده تان به سراغتان می آید ،سرتان را در جای دیگری مشغول کنید تا این هوس از ذهنتان دور شود.مثلا می توانید با دوستانتان چت ویدیویی کنید،گیم بازی کنید و یا در مورد نوشتن یک مطلب تازه در وبلاگ تان بیندیشید .

۵.حساب خود در فیس بوک را حذف کنید !

می دانم که این حرف می تواند برای شما بسیار گنگ و گیج کننده باشد.پاک کردن پروفایل کاربری و متعاقب آن از دست دادن همه دوستان ،درست مثل این است که بمبی را در کله شما منفجر کرده باشند.ولی بعد از این تفاصیل ،شما باید این کار را بکنید ،فقط محض خاطر خودتان .
این یک اولتیماتوم است ،و من می دانم شاید هیچ یک از شما این کار را انجام ندهد،ولی اگر چهار قدم قبلی راه گشا نبوده باشند و شما نیز هنوز در ترک اعتیاد خود به فیس بوک مسر باشید ، پنجمین قدم تنها راه موجود است ،
تنها راه باقی مانده ….

Facebook یک شبکه اجتماعی خوب است البته با قابلیت اعتیاد بالا .اگر شما مدت زمان زیادی را در فیس بوک می گذرانید ،به احتمال زیاد یک معتاد به فیس بوک هستید.اگر در فکر ترک اعتیاد خود هستید ،امیدواریم این مطلب بتواند کمک کوچکی باشید برای آزادی دوباره از بند فیس بوک ،از بند …
در همین رابطه :   مقايسه نموداري twitter و facebook در سال 2010
دسته بندی : دنياي اينترنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *