کلاهبرداری از نوع فیس بوکی

3 دیدگاه

شاید شما هم در شبکه های اجتمای مانند فیس بوک و تویتر، فرند فید و… افراد سرشناسی اعم از سیاسی، اجتماعی فرهنگی و… را به لیست دوستان خود افزوده باشید؛ اما آیا همه صفحاتی که شما برای افزودن به دوستان خود برگزیده اید، واقعی و توسط همان افراد ایجاد شده است؟

به گزارش «فردا»، بسیاری از چهره های شاخص عرصه های گوناگون در شبکه اجتماعی مجازی فیس بوک عضو هستند و فعال و نیمه فعال به این عضویت خود ادامه می دهند. عده ای دیگر هم بنا به دلایل شخصی از عضویت در آن خودداری کرده و تمایلی برای ارتباط با دیگران در دنیای مجازی از خود نشان نداده اند.

اما در این بین، صفحاتی هم توسط هواداران این چهره ها ساخته می شود که دیگران هم می توانند به آن بپیوندند. نکته جالب اینجاست که عده ای سودجو نیز از وضعیت موجود سوءاستفاده و اقدام به ساخت صفحاتی به نام دیگران کرده که بنا بر گزارش های رسیده، با کلاهبرداری هایی نیز انجام گرفته است.

این افراد در اقدامی غیر اخلاقی از نام چهره های شناخته شده و دارای پیشینه در کشور استفاده و به جای آنها صفحه ای را ساخته و حتی به دوستیابی و انجام مصاحبه هم می پردازند. آنها حتی در فواصل گوناگون، عکس ها و اخبار مربوط به افراد را نیز به اشتراک می گذارند.

در این بین، می توان به ساخت صفحه تقلبی برای پانته آ بهرام، آناهیتا نعمتی، فائزه هاشمی، محمد رضا باهنر و … در چند وقت اخیر اشاره کرد که هر کدام از آنها به گونه ای داشتن فیس بوک شخصی را تکذیب کرده و خواهان پیگیری مقامات قضایی در این باره شده اند.

در همین رابطه :   جستجو در twitter با سرعت سه برابر!

غلامحسین اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه نیز در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود درباره فعالیت های غیر قانونی در این شبکه اجتماعی گفت: اگر کسی مستقیم جرمی مرتکب شده باشد مجرم، کسی که در انجام جرم همکاری کند، شریک جرم و مباشر جرم و اگر تسهیل کننده جرم باشد و مقدمات آن را فراهم کند، معاون در جرم است و تفاوتی نمی کند که این جرم در فضای مجازی و غیر مجازی رخ داده باشد».

با توجه به اینکه چنین شبکه های اجتماعی در سال های اخیر بخش جدا ناشدنی فرهنگ زندگی آنلاین شده، در وهله نخست مسئولان و در گام بعدی مردم، باید مردم هشیارانه در برابر اینگونه فریبکاری و جعل از هویت افراد ایستاده و نگذارند آلودگی فضای مجازی به کلاهبرداری، شیوع پیدا کند.

دسته بندی : دنياي اينترنت

3 نظر

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیزم
    میخواستم بدونم چگونه میتوان دوستانی که با یک اکانت توی فیس بوک هستند را چگونه میتوان به یک اکانت دوست به اشتراک گذاشت یعنی افراد خاصی را به او هم share کرد و آنها دوست او هم شوند
    و سوال دومم اینکه چگونه میتوان ایمیلهای تکراری را که یک شخص یا دو شخص مختلف ارسال کرده اند را یکی را پاک کرد(به صورت دسته جمعی)
    با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *