مصائب سایت سرشماری آنلاین نفوس و مسکن 1395

3 دیدگاه

وقتی در اخبار شنیدیم که قراره بار زیادی از سرشماری مرکز آمار ایران در سال 95 بر روی سایت اینترنتی این ارگان (http://sarshomari95.ir) باشه خوشحال شدیم هم از بابت اینکه اعتماد به فضای مجازی و درک مزیت های اساسی اینترنت از طرف مسئولان مربوطه به این حد رسیده و هم از بابت راحتی خودمون که نیاز نیست کلی وقت بزاریم برای آمارگیری حضوری دم در کوچه.

ولی زهی خیال باطل . رویاهامون خیلی زود با انواع پیام های عجیب غریب سایت مربوطه در شروع کار رنگ باخت.  الان دومین روز سرشماری اینترنتی هست و سایت خوابیده ! این همه هزینه از بیت المال شده برای ایجاد و تبلیغ این سایت و حالا که زمان استفاده است متاسفانه کار نمی کنه .با توجه به اینکه این مشکلات درگاه های اینترنتی نهادهای دولتی مسبوق به سابقه هست، چند نکته در اینجا به ذهن میرسه :

  • آیا در کشور پهناور ما با این همه برنامه نویس و مهندس و این همه سایت های پربازدید کسی یا تیمی نیست که توسط این نهاد ها بکار گرفته شود و از قبل پیش بینی حجم بالای بازدید رو بکند و علاج واقعه قبل از آن بیندیشد؟
  • آیا کسی هست توضیح دهد علت این مشکلات در سایت چیست ؟ مخصوصا دست اندرکاران این سایت که حالا وقت پاسخگویی اون هاست و حتی تشریح مسئل فنی .
  • آیا کسی با این شرایط ، به فکر ایجاد ذهنیت های بد در مردم نسبت به اطمینان پذیر بودن سرویس های اینترنتی هست ؟
  • و …

139507040858162268745854

در دنیای اینترنت عموما مفهومی بنام “در این لحظه ظرفیت سایت تکمیل است” وجود ندارد در واقع مزیت اینترنت همین است . 24 ساعته و 7 روزه هفته در دسترس بودن یکی از مشخصات اولیه اینترنت است و این قبیل پیغام ها عذر بدتر از گناه است . مشابه این مشکلات رو قبلا در سایت های دانشگاهی و یارانه و سنجش و … دیدیم و متاسفانه هیچ پیشرفت خاصی در رویه نهادها دیده نمیشه .

در همین رابطه :   افزایش سرعت سایت با حذف آمارگیر Histats.com

مسئله بدتر اینه که مرکز آمار ایران متولی این سایت بوده و طبیعتا باید آمار و ارقام دقیقی از قبل در دست داشته باشند و پیش بینی بازدید سایت رو انجام بدن والا چطوری برای زندگی 80 میلیون ایرانی می خوان برنامه ریزی کنند خدا عالمه .

ما هیچ وقت کسانی که پشت طراحی این سایت بوده اند رو نخواهیم شناخت و هیچ جواب قابل قبولی هم نخواهیم شنید .صرفا  این مطلب را نوشتیم تا در آرشیو اینترنت ثبت بشه و آیندگان بدونند این مسائل برای ما هم طبیعی نبود حتی در سال 2016 میلادی !

علی زمانی

دسته بندی : مديريت سايتبررسی

3 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *