سایت شما از چه مرورگرهایی باید پشتیبانی کند؟

بدون دیدگاه

این سوال که ” سایت من از چه مرورگرهایی باید پشتیبانی کند؟” اغلب توسط مشتریان و توسعه دهندگان وب پرسیده می شود. پاسخ هم لیستی از مرورگرهای تاپ است.

چه مرورگرهایی بیشترین استفاده را دارند؟

10 مرورگر برتر پر استفاده در ماه می 2017 اینها به گزارش سایت StatCounter  اینها هستند:

 

 1. Chrome — 59.37% market share
 2. Firefox — 12.76%
 3. Safari — 10.55%
 4. IE — 8.32%
 5. Edge — 3.42%
 6. Opera — 1.99%
 7. Android (tablet) — 1.24%
 8. Yandex Browser — 0.48%
 9. UC Browser — 0.41%
 10. Coc Coc — 0.33%

حدود 54.25% استفاده از وب حالا توسط موبایل انجام می شود. بنابراین باید لیست برترین مرورگرهای مورد استفاده در موبایل را نیز بدانیم:

 

 1. Chrome — 49.23%
 2. Safari — 17.73%
 3. UC Browser — 15.89%
 4. Samsung Internet — 6.58%
 5. Opera — 5.03%
 6. Android — 3.75%
 7. IEMobile — 0.68%
 8. BlackBerry — 0.26%
 9. Edge — 0.15%
 10. Nokia — 0.12%

آمارهای جهانی همه داستان را بازگو نمی کنند:

 • الگوها بسته به هر منطقه به طور قابل ملاحظه ای متفاوت است. برای مثال Yandex دومین مرورگر محبوب و پراستفاده در روسیه است (با سهم 12.7%). Sogou سومین مرورگر محبوب در کشور چین است (با سهم 6.5% از بازار). Opera Mini/Mobile هم حدود 28% از سهم مرورگرهای قاره آفریقا را در دست دارد.
 • نسخه های جدید مرورگرها معمولا به طور منظم منتشر می شود.Chrome, Firefox و Opera هر 6 هفته بروزرسانی را دریافت می کنند.این کار بررسی ورژن هایی که به چند ماه قبل می گردد را سخت می کند.
 • مرورگرهای یکسان ممکن است بسته به سخت افزار و سیستم عاملی که روی آن نصب شده اند، متفاوت کار کنند.کروم برای ویندوز، macOS, لینوکس، آندروید و iOS در دسترس است ولی در همه جا برنامه یکسانی نیست.
 • فعلا یک بازه بزرگ بین جدید و قدیم وجود دارد. مرورگرهای عجیب و غریب و فوق العاده ای که روی کنسول های بازی، کتاب خوان ها و تلویزیون های هوشمند وجود دارد.
 • آمارهای سایت شما هیچگاه با آمارهای جهانی مطابقت نخواهد داشت.
در همین رابطه :   آشنایی با اصول REST و برنامه نویسی RESTful API های وب

مرورگرها واقعا خیلی با هم فرق دارند؟

علی رغم وجود انواع مرورگرها، همه آنها یک هدف را دنبال می کنند: رندر کردن صفحات وب. آنها از موتورهای رندر برای این کار استفاده می کنند.

 1. Webkit در مرورگر Safari روی macOS و iOS استفاده می شود.
 2. Blink که یک fork از Webkit است حالا روی Chrome, Opera, Vivaldi و Brave استفاده می شود.
 3. Gecko در Firefox استفاده می شود.
 4. Trident نیز در Internet Explorer استفاده شده است.
 5. و در نهایت EdgeHTML که نسخه بروزتری از Trident است در Edge استفاده شده است.

اکثر مرورگرها از یکی از این موتورها استفاده می کنند.آنها پروژه های مختلف با تیم های مختلف هستند، اما شرکت ها (عمدتا) از طریق W3C همکاری می کنند تا اطمینان حاصل شود که فناوری های جدید توسط همگان به طور یکسان اتخاذ می شوند.مرورگرها نزدیک تر از همیشه بوده و برنامه های کاربردی گوشی های هوشمند مدرن با همتایان دسکتاپ شان مطابقت بیشتری دارند.

با این حال، هیچ دو مرورگری به طور کامل یکسان نیستند. اکثریت تفاوت ها ظریف هستند، اما با پیشرفت فن آوری های پیشرفته، این تفاوت ها بیشتر نمایان می شوند. یک ویژگی خاص ممکن است به طور کامل در یک مرورگر اجرا شود، که به صورت جزئی در مرورگری دیگر اجرا می شود و در دیگری کلا وجود ندارد.

آیا سایت من میتواند در هر مرورگری کار کند؟

بله تکنیک هایی مانند progressive enhancement یا (PE) پایه ای را ایجاد می کنند (شاید تنها HTML) تا وقتی که از آن کاملا پشتیبانی شود.سپس با CSS و جاوا اسکریپت می توان آن را بهینه سازی کرد . مرورگرهای اخیر یک طرح مدرن، جلوه های متحرک و ویدجت های تعاملی دریافت می کنند. مرورگرهای باستانی ممکن است فقط HTML ساده را داشته باشند. همه چیز دیگری در میان این هااست.

در همین رابطه :   آموزش استفاده از FontAwesome به جای آیکن های وب سایت

توصیه هایی برای مالکان سایت ها

صاحبان سایت ها باید از اصول و قوانین زیر در وب استفاده کنند.

وب ، چاپ نیست!

سایت / برنامه شما در همه جا یکسان نیست. هر دستگاه دارای سیستم عامل متفاوت، مرورگر، اندازه صفحه نمایش، قابلیت ها و غیره است.

عملکرد ممکن است متفاوت باشد

سایت شما می تواند برای همه کار کند، اما تجربه و امکانات می تواند متفاوت باشد. حتی چیزی ساده مثل یک فیلد ورود تاریخ می تواند طیف متنوعی از امکانات داشته باشد، اما، در حالت ایده آل، هسته برنامه باید کار کند.

پروژه تان را ارزیابی کنید

واقع بین باشید. آیا این یک سایت محتوامحور، یک برنامه ساده، برنامه کاربردی مانند دسکتاپ، یک بازی سریع و غیره است. یک سطح پایه برای سازگاری با مرورگرها را تنظیم کنید.

مخاطب

به آمار های جهانی تکیه نکنید. کاربران اصلی چه کسانی هستند؟ آیا آنها تازه کار یا بسیار فنی هستند؟ آیا افراد، شرکت های کوچک یا سازمان های دولتی هستند؟ آیا آنها در یک میز نشسته یا در حال حرکت هستند؟ هیچ برنامه ای برای همه اعمال نمی شود – ابتدا به کاربران اصلی متمرکز شوید.

منبع

دسته بندی : طراحي وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *