معرفی 15 کتابخانه کاربردی JavaScript برای تقویت وب سایت شما

بدون دیدگاه

ایجاد یک وب سایت بسیار خوب نیاز به داشتن مهارت های زیادی دارد ولی همیشه نیاز نیست همه چیز را خودتان از ابتدا بنویسید.برای استفاده از هر کدام از کتابخانه های جاوا اسکریپت که در این مقاله معرفی شده اند، نیاز است مقداری با JavaScript آشنا باشید ولی مهم نیست که حتما یک متخصص جاوا اسکریپت باشید.

چیزیکه به آن نیاز دارید این است که این کتابخانه ها را در وب سایت مخلوط کنید.این هم چیزی نیست که آموختنی باشد ، بیشتر یک مهارت است که فقط با انجام دادن این کار بدست می آید.

لیست پایین تقریبا بهترین کتابخانه های JavaScript هستند که در حال حاضر می توانید از آنها برای ارتقا سایت خود استفاده کنید.

1.jQuery

بهتر است از واضح ترین شروع کنیم.شما به احتمال زیاد در حال حاضر از این کتابخانه استفاده می کنید ، شاید خودتان هم ندانید. اساسا با جی کوئری راحت تر از همه روش های دیگر، می توانید چیزهای داینامیک را روی صفحات وب پیاده کنید. خیلی از کتابخانه های دیگر از jQuery به عنوان Dependency استفاده می کنند، بنابراین شاید شما مستقیما از امکانات آن استفاده نکنید ولی به خاطر آن کتابخانه ها، باید jQuery را به صفحه اضافه کنید.

2. PROTOTYPE

این ، به طریقی می تواند رقیب jQuery باشد. البته لزوما در رتبه پایین تری قرار نیم گیرد ولی در بین عموم کمتر پذیرفته شده است. استفاده از jQuery و prototype به همراه هم می تواند تداخل ایجاد کند ولی با روش هایی می توان این مشکل را حل کرد.

در همین رابطه :   چگونه : محتوای select ها را با jQuery و PHP به صورت Ajax تغییر دهیم ؟!

3. MODERNIZR

این کتابخانه به شما کمک می کند تا مشکلات مرورگرهای قدیمی با رندر کردن صفحات جدید را که توسط HTML5 نوشته شده اند، رفع کنید. تا زمانی که بعضی از مرورگرهای قدیمی هنوز مورد استفاده قرار می گیرند، استفاده از این کتابخانه می تواند مشکلات مربوط به نمایش صفحات وب را به روشی ساده و کاربردی رفع کند.

4. BOOTSTRAP

در همین 6 سال، Bootstrap توانسته به طور عظیمی در دنیای طراحی وب گسترش یابد. از مزیت های آن دارا بودن المان های مختلف وب مثل دکمه ها، فیلدها ، سیستم گرید و … است و فقط کافیست آن را به صفحه خود اضافه کرده و سپس از کدهای آماده آن استفاده کنید.

5. PDF.JS

احتمالا می دانید که فرمت PDF دارای آسیب پذیری های امنیتی است. برای حل این مشکل، PDF.js ایجاد شد تا محتویات PDF را داخل HTML5 Canvas رندر کند. روشنه که این یعنی PDF.js در مرورگرهایی کار می کند که از HTML5 و Canvas پشتیبانی کنند.

6. JS CHARTS

یک کتابخانه عالی که به راحتی و با قدرت می تواند نمودارهایتان را بسازد.بنابراین می توانید تقریبا همه نوع نمودار و چارت حرفه ای برای سایت تان بسازید بدون اینکه زمان زیادی صرف کنید.نسخه رایگان هم مثل نسخه پولی قدرتمند است ولی یک watermark اضافه می کند.با خرید لایسنس این مشکل هم برطرف می شود!

7. CHART.JS

این یکی واقعا خوبه.کاملا رایگان ، بدون هیچ واترمارکی و جایگزین JS Charts.استفاده ازش هم راحت هست و به خوبی مستندات سازی شده.فقط استفاده از این کتابخانه به کمی دانش JavaScript بیشتری نسبت به کتابخانه قبلی نیازمنده.

در همین رابطه :   آموزش شروع کار با AngularJS

8. D3.JS

این یکی برادر بزرگتر دو کتابخانه قبلی هست که معرفی کردیم و بیشتر برای کارهای سبک مناسب بودند. امکانات این کتابخانه بسیار گسترده و عظیم هستند و بیشتر برای داده های بسیار بزرگ و پیچیده کاربرد دارد و سطح جدیدی از نمودارسازی را به نمایش می گذارد. فقط کافیست به نمونه های موجود در سایت این کتابخانه نگاه کنید تا به خوبی متوجه حرف ما بشوید.استفاده از این کتابخانه نیز معمولا نیاز به دانش بالای جاوا اسکریپت دارد.

9. BHIVE

یک فریم ورک خیلی خوب گرافیکی که انقلابی برای HTML5 Canvas است.با bHive می توانید به سرعت گرافیک های SVG, انیمیشن، و حتی ترکیب های تعاملی ایجاد کنید که کاربرد های مختلفی از قبیل بازی ها و آموزش دارند.

10. OWL CAROUSEL

با اینکه به استفاده زیاد از Carousel ها تشویق نمی کنیم ولی برای زمان هایی که واقعا به یکی از آنها نیاز دارید، Owl یکی از بهترین هایی است که استفاده از آن را به شدت توصیه می کنیم،Owl بهترین carousel ای است که برای jQuery نوشته شده است. این پلاگین با صفحات لمسی و نمایشگرهای معمول سازگاری دار.همچنین از قابلیت کشیدن لمسی و Drag-Drop معمولی پشتیبانی می کند.به طور کامل می توان آن را سفارشی کرد و به صورت پیش فرض واکنش گرا است.

11. DATE.JS

گاهی وقت ها نیاز است که بتوانید تاریخ را به شیوه های مختلف بیان کنید.با امکانات Date.js می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

12. MOMENT.JS

کتابخانه دیگر برای فرمت بندی و پردازش تاریخ. این یکی کمی از Date.js پیچیده تر است ولی با آن می توانید محاسبات مختلف (isAfter, isBefore, isSameOrAfter, isSameOrBefore, isBetween, isLeapYear, isDate, و …) انجام دهید.

در همین رابطه :   چگونه موقعیت جغرافیایی کاربر را با jQuery بدست آوریم ؟

13. DATEDROPPER

وقتی بخواهید تقویم و یا Date picker نمایش دهید ، dateDropper ساده ترین و برازنده ترین راه حل موجود است که ما تا به حال دیده ایم.این پلاگین کاملا با رابط های موبایل سازگار است و این خیلی مهم می باشد.

14. NUMERAL.JS

همان کاری که Date.js با تاریخ می کنید، این پلاگین با اعداد می کند.

15. SORTTABLE

جداول مرتب شونده تقریبا از زمانی که جدول وجود دارند ، وجود داشته اند. ولی با این پلاگین راحت جاوا اسکریپت ، می توانید هر جدولی را به راحتی و با اضافه کردن کلاس مثل <table class=”sortable”> به یک جدول مرتب شونده تبدیل کنید.

دسته بندی : JavaScriptjQuery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *