از ویژگیهای فرمت عکس بیشتر بدانیم

۳ دیدگاه

در این پست می خواهیم بر روی خصوصیات ۲ فرمت از ۳ فرمتی که بیشترین ارتباط با عکاسی دیجیتال را دارند تمرکز کنیم : JPEG و TIFF

از ویژگی های فرمت عکس بیشر بدانیم.

بدون هیچ مقدمه ای به سراغ اولین فرمت میرویم یعنی

فرمت JPEG

JPEG مخفف Joint Photographic Expert Group بوده و همانطور که از نامش پیداست به طور ویژه برای ذخیره سازی تصاویر عکاسی ایجاد شده است. این فرمت به استانداردی برای ذخیره سازی تصاویر در دوربینهای دیجیتال و نمایش تصاویر عکسی برروی صفحات اینترنت تبدیل شده است. فایلهای JPEG به طور عمده کوچکتر از فایلهایی هستند که با فرمت TIFF ذخیره شده اند، هرچند این مزیت از آنجایی حاصل می شود که JPEG از فشرده سازی Lossy استفاده می ک ند . ویژگی مهمی که در فایلهایی JPEG وجود دارد انعطاف پذیری آنهاست.

فرمت JPEG مجموعه ای از ابزارهایی است که هرکسی می تواند تنظیمات آن رامتناسب با هرعکس تغییر دهد. روش عملکرد فرمت JPEG به این صورت است که در طی فرایند فشرده سازی جزئیات مهم و حساس حفظ شده و جزئیاتی را که از نظر بصری تاثیر کمتری را دارند حذف می کند.

 عکس هایی با سطح نویز بالا یا جزئیات فراوان به راحتی فشرده نمی شوند، در حال کیه تصاویری با فضای لطیف و بافت کم به خوبی فشرده می شوند.

 فرمت TIFF

TIFF مخفف کلمات Tagged Image File Format بوده و استانداردی در صنعت چاپ و نشر است. فایلهای TIFF عمدتا بزرگتر از فایلهای مشابه خود با فرمت JPEG بوده و معمولا به دو شکل فشرده نشده و یا فشرده شده با روش Lossless هستند. برخلاف JPEG ، فایلهای TIFF می توانند Bit Depth )عمق بیتی( با کانال های ۱۶ بیتی و یا کانال های ۸ بیتی داشته باشند و عکس های چند لایه می توانند در کی فایل ساده TIFF ذخیره شوند.

در همین رابطه :   40 عکس فوق العاده از ابرهای زیبا و دیدنی

فایل های TIFF یک انتخاب عالی برای آرشیو کردن فایل هایی هستند که ممکن است در آینده ویرایش شوند. چون هیچ گونه تاثیر نامطلوب ناشی از فشرده سازی را نشان نمی دهد. بسیاری از دوربین ها گزینه ای را برای ایجاد فایل ها با فرمت TIFF دارند اما اینها فضای بسیار بیشتری را نسبت به همتای JPEG خود مصرف می کنند . اگر دوربین شما فرمت فایل RAW را پشتیبانی می کند، این فرمت پیشنهاد بهتری نسبت به TIFF است چون RAW به طور عمده کوچکتر است و می تواند حتی اطلاعات بیشتری را در مورد عکس شما نگهداری کند.

دسته بندی : گرافيك

3 نظر

  1. سلام.خسته نباشید.من یک تحقیق مهم در مورد استانداردjpegدارم میخواستم اگرممکنه کتابی یا سایتی مغرفی کنید که بتونم ازش کمک بگیرم.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *