از ویژگیهای فرمت عکس بیشتر بدانیم

3 دیدگاه

در اين پست مي خواهيم بر روي خصوصيات 2 فرمت از 3 فرمتي كه بيشترين ارتباط با عكاسي ديجيتال را دارند تمركز كنيم : JPEG و TIFF

از ویژگی های فرمت عکس بیشر بدانیم.

بدون هیچ مقدمه ای به سراغ اولین فرمت میرویم یعنی

فرمت JPEG

JPEG مخفف Joint Photographic Expert Group بوده و همانطور كه از نامش پیداست به طور ويژه براي ذخيره سازي تصاوير عكاسي ايجاد شده است. اين فرمت به استانداردي براي ذخيره سازي تصاوير در دوربينهاي ديجيتال و نمايش تصاوير عكسي برروي صفحات اينترنت تبديل شده است. فايلهاي JPEG به طور عمده كوچكتر از فايلهايي هستند كه با فرمت TIFF ذخيره شده اند، هرچند اين مزيت از آنجايي حاصل مي شود كه JPEG از فشرده سازي Lossy استفاده مي ك ند . ویژگی مهمي كه در فايلهايي JPEG وجود دارد انعطاف پذيري آنهاست.

فرمت JPEG مجموعه اي از ابزارهايي است كه هركسي مي تواند تنظيمات آن رامتناسب با هرعكس تغيير دهد. روش عملکرد فرمت JPEG به این صورت است که در طی فرایند فشرده سازی جزئیات مهم و حساس حفظ شده و جزئياتي را كه از نظر بصري تاثير كمتري را دارند حذف مي كند.

 عكس هايي با سطح نويز بالا يا جزئيات فراوان به راحتي فشرده نمي شوند، در حال كيه تصاويري با فضاي لطيف و بافت كم به خوبي فشرده مي شوند.

 فرمت TIFF

TIFF مخفف كلمات Tagged Image File Format بوده و استانداردي در صنعت چاپ و نشر است. فايلهاي TIFF عمدتا بزرگتر از فايلهاي مشابه خود با فرمت JPEG بوده و معمولا به دو شکل فشرده نشده و يا فشرده شده با روش Lossless هستند. برخلاف JPEG ، فايلهاي TIFF مي توانند Bit Depth )عمق بيتي( با كانال هاي 16 بيتي و يا كانال هاي 8 بيتي داشته باشند و عكس هاي چند لايه مي توانند در كي فايل ساده TIFF ذخيره شوند.

در همین رابطه :   دانلود گلچین زیباترین عکس های پس زمینه زمستان

فايل هاي TIFF یک انتخاب عالي براي آرشيو كردن فايل هايی هستند كه ممكن است در آينده ويرايش شوند. چون هيچ گونه تاثیر نامطلوب ناشی از فشرده سازی را نشان نمي دهد. بسياري از دوربين ها گزينه اي را براي ايجاد فايل ها با فرمت TIFF دارند اما اينها فضاي بسيار بيشتري را نسبت به همتاي JPEG خود مصرف مي كنند . اگر دوربين شما فرمت فايل RAW را پشتيباني مي كند، اين فرمت پيشنهاد بهتري نسبت به TIFF است چون RAW به طور عمده كوچكتر است و مي تواند حتي اطلاعات بيشتري را در مورد عكس شما نگهداري كند.

دسته بندی : گرافيك

3 نظر

  1. سلام.خسته نباشید.من یک تحقیق مهم در مورد استانداردjpegدارم میخواستم اگرممکنه کتابی یا سایتی مغرفی کنید که بتونم ازش کمک بگیرم.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *