آموزش های مفید در محیط Microsoft Sql Server ( قسمت سوم )

3 دیدگاه

انواع داده در sql server

با سلام خدمت شما دوستان عزیز در قسمت قبل به روش های ایجاد جداول در محیط Microsoft sql server management studio پرداختیم . و در این جلسه همان طور که قول دادم بودم انواع داده ها رو در این محیط بررسی می کنیم . شما در حال ساخت جداول بعد از اسم گذاری روی متغیر (فیلد) باید نوع و مقدار حافظه مصرفی اون رو هم تعیین کنید .

انواع داده ها در Sql Server

Boolean : این نوع داده که به صورت وسیعی معمولا در برنامه ها مورد استفاده قرار می گیره توانایی قرار گرفتن تنها در دو حالت را داره True و False . برای تعیین نوع یک متغییر در محیط sql server مایکروسافت به boolean کافیست بعد از انتخاب نام نوع داده رو bit یا BIT تعیین کنید . قطعه کد زیر متغییر Show را از نوع boolean تعیین می کند :

DECLARE @SHOW bit;

برای ست کردن متغییری از نوع boolean به راحتی می توانید از مقدار 0 برای False و از 1 برای true استفاده کنید .

SET @SHOW = 1

SET @SHOW = 0

که در خط اول مقدار true و در خط دوم مقدار false می باشد.

Integer : این نوع داده بسیار پرکاربرده بطوری که در یک پروژه بطور متوسط در 90 درصد جدوال حداقل یک بار از این نوع داده استفاده می کنیم و حتی بیشتر این نوع داده در گستره اعداد 0 تا 9 هستند که توانایی مثبت یا منفی بودن هم به خود می گیرند . مثلا 54852+ یا 745- که این نوع داده رو integer گفته می شود در Sql server ما سه نوع از این داده را داریم که int و smallint و bigint هستند . Int ها در محدوده عددی 2,147,483,648- تا 2,147,483,647+ قرار می گیرند و همان طور که می بینید محدوده گسترده ای رو پوشش نمی دن . در کد زیر نحوه استفاده از این نوع داده رو بصورت ساده مشاهده می کنید.

DECLARE @Category int;

SET @Category = 1450;

PRINT @Category;

GO

نتیجه اجرای کد بالا خروجی 1450 می باشد .

در همین رابطه :   بررسی فنی وب سایت خبرگزاری فارس

Smallint ها در محدوده کوچک 0 تا 255 هستند که کاربرد های خاصی دارند مثل شماره دانش آموز یا صفحه روزنامه . Bigint ها در واقع نشانگر قدرت sqlserver در پردازش اعداد هست که در محدوده 9,223,372,036,854,775,808- تا 9,223,372,036,854,775,807 قرار می گیرند و مختص به استفاده در جاهایی هستند که تعداد داده ها بسیار زیاد باشد. در تنوع داده ها از نوع اعداد در sql server نمی توان فقط به همین سه نوع اشاره کرد و اعدادی از نوع اعشار و اعداد حقیقی هم می توان نام برد .

Char : این نوع داده که 8 بیت از حافظه را اشغال می کند می تواند حاوی کاراکتر ها باشد.

Nvarchar : این داده می تواند متون را به صورت utf در خود جا دهد که از این رو کاربرد فراوانی داره . شما می تونید مقدار این نوع داده را مشخص کنید . مثلا nvarchar(50) که به شما امکان درج تا 50 کاراکتر را می دهد.یا nvarchar(max) که بیشتر از 4000 کاراکتر اجازه درج دارید .

Ntext : از این نوع داده برای درج متون طولانی استفاده می شود مثل متون اخبار یا موارد طولانی دیگر.

Date : این نوع داده برای نگهداری تاریخ ها مورد استفاده دارد که می توانید در فرمت های زیر استفاده شود :

YYYYMMDD
YYYY-MM-DD
MM-DD-YY
MM-DD-YYYY
MM/DD/YY
MM/DD/YYYY

البته داده ها در sqlserver بسیار گسترده هستند ولی فعلا به همین چند نوع پرداختیم که اهمیت بیشتری دارند.

دسته بندی : ASP.netطراحي وب

3 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *