آموزش جامع طراحی وبلاگ(قسمت چهارم)

بدون دیدگاه
tut4
ادامه طراحی و افزودن تصویر میانی

طراحی قالب وبسایت

بخش سوم)

۱۰.می خواهیم برای عمق دادن و زیباتر کردن قالب مان،یک تصویر به کار اضافه کنیم.ما برای این کار تصویر یک تصویر سوزناک از غروب انتخاب کردیم.

نکته: با توجه به بند ۳ که در بحث مربوط به رنگ ها عرض کردیم،تصمیم گرفته ایم از رنگ های گرم مثل قرمز،نارنجی و زرد و … در کارمان استفاده کنیم.این یکی از دلایل مهمی است که ما از این تصویر استفاده کرده ایم.

لطفا فایل تصویر را از اینـــــجا دانلود کنید.

ما می خواهیم این تصویر را در داخل(روی) لایه ی HeaderContainer و با کمی فاصله از حاشیه ها قرار دهیم.پس تصویر را طوری کوچک می کنیم که اجزای اصلی آن مانند خورشید و پرتوهای آن و ابرها،پس از خذف اضافه ها دیده شوند.

پس ابتدا تصویر را وارد کارمان می کنیم،نامش را sunset گذاشته و بالای لایه ی HeaderGradient (در پالت لایه ها) قرار می دهیم.تصویر را با رعایت نکات بالا و توجه به لایه ی HeaderContainer،کوچک می کنیم.برای اینکه از مکان تصویر مطمئن شویم،کلید ctrl را نگه داشته و روی لایه ی HeaderContainer کلیک می کنیم تا به حالت انتخاب در آید.اگر مکان تصویر به نظرتان مناسب است،برویم سراغ خذف اضافه های آن.برای خذف،در حالی که لایه ی HeaderContainer انتخاب شده است،روی لایه ی sunset کلیک می کنیم.به مسیر Select > Modify > Contract رفته و مقداری دلخواه تقریبا بین ۲۰ و ۲۵ وارد کرده و ok.حالا کلیدهای ctrl+shift+i را برای برعکس کردن انتخاب،می فشاریم و کلید delete را فشار می دهیم.می بینید که اضافه های تصویر حذف شد.خوشبختانه قوانین زمان بر فتوشاپ حاکم نیست،پس شما می توانید با زدن کلیدهای alt+ctrl+z به عقب برگشته و اشتباهات خود را درست کنید.در بخش Blending options نیز موارد Drop shadow و Gradient overlay را مطابق اشکال زیر تنظیم می کنیم.

در همین رابطه :   یادگیری طراحی وب رو از کجا شروع کنم ؟

حالا همان کاری را که برای سرصفحه ی گل منگلی انجام دادیم،برای این تصویر هم انجام می دهیم.یعنی می خواهیم تصویر هر چه به سمت راست تر می رود،سیاه تر شود.پس کلید ctrl را نگه می داریم و روی لایه ی sunset کلیک می کنیم تا اطراف آن انتخاب شود.برای ایجاد یک لایه ی جدید،کلید های shift+ctrl+n را فشار می دهیم و نام آن را SunsetGradient می نهیم!

کلید d را یه فشار می دهیم(اگه گفتید چرا؟)برای انتخاب ابزار Gradient،کلید g را فشار می دهیم و مطابق شکل زیر تنظیم می کنیم.

در حالی که اطراف لایه ی sunset منتخب است،با استفاده از این ابزار،سعی می کنیم سیاهی ملایمی از راست به چپ ایجاد کنیم.پس نشانگر موس را در سمت چپ تصویر قرار داده و کلید چپ ماوس را فشار می دهیم و در حالی که آن را نگه داشته ایم تا وسط تصویر می کشیم و رها می کنیم.اگر مطابق میل تان نشد می توانید به عقب برگشته و دوباره سعی کنید.احتمالا چیزی که می بینید،شبیه شکل زیر خواهد بود.

۱۱.قصد داریم در آینده در گوشه ی سمت چپ پایین یک ساعت با جاوااسکریپت بگذاریم.بخاطر همین می خواهیم بخش پایینی تصویر را متمایز تر کنیم.با توجه به اینکه قبلا رنگبندی گرم را بر گزیده ایم،پس می توانیم با خیالی راحت آن را قرمز کنیم.

با زدن کلید u،ابزار Rectangle را بر می گزینیم و در محلی که در پایین مشاهده می کنید یک مستطیل می کشیم.به بخش Blending options رفته و در قسمت Color overlay رنگ قرمز(ff0000) را انتخاب می کنیم.در قسمت بالای همین بخش به Blending options:custom رفته و در قسمت کانال های رنگ،تیک کانال قرمز را بر می داریم و Ok.برای اینکه نتیجه ی بهتری بگیرید،می توانیم این لایه را دوبار دیگر هم تکرار کنیم.

در همین رابطه :   100 باید و نباید در طراحی وب (قسمت دوم)

۱۲.حالا وقتشه قالبمون رو لوگو دار کنیم.در پایین پالت لایه ها،روی آیکون پوشه کلیک می کنیم و یک پوشه برای لایه ها یا همان Layerset به نام Top ایجاد می کنیم.کلید t را می فشاریم و یک لایه ی متنی در داخل پوشه ی Top با متن “بنام خدا” ایجاد می کنیم.روی لایه راست کلیک می کنیم و گزینه ی Blending options را نیز کلیک می کنیم.در سمت راست تیک گزینه ی Drop shadow را می زنیم و مطابق مقادیر زیر تنظیم می کنیم:

Blend mode:normal
color:#ffffff
Distance:0px
Spread:23%
Size:2px
(اولین در دریف پایین)Contour:Half Round

سپس گزینه ی Color overlay را هم تیک می زنیم و با انتخاب رنگ سفید،ok می کنیم.مکان قرارگیری این لایه و لوگو را در شکل زیر می بینید.

حالا در کنار این لایه،یک لایه ی متنی دیگر با محتوی “قالب من” می سازیم.قبل از این کار نیاز به فونت احد داریم که می توانید از ایـــن آدرس دانلود کنید.حالا در حالی که با ابزار Type tool متن را انتخاب کرده ایم،روی آیکون نامه سه سطری در نوار options کلیک می کنیم تا پنجره ی مشخصات فونت باز شود و مقادیر آن را طبق شکل زیر تنظیم می کنیم.

برای زیبا شدن و تکمیل لوگو به بخش Blending options رفته و به ترتیب بخش های مربوطه را مطابق اشکال زیر تنظیم می کنیم:

و در انتها،در بخش Color overlay،رنگ FFEE79# را بر می گزینیم.حالا باید شکلی شبیه چیزی که در بالا دیدید را مشاهده کنید.

حالا شاید بگویید که آن پروانه ی قشنگ از کجا امده پس؟به این میگن حرف حساب.

در همین رابطه :   آشنایی با اصول REST و برنامه نویسی RESTful API های وب

برای افزودن پروانه،کلید u را می زنیم،سپس در بالا از منوی options،روی Custom Shape Tool کلیک می کنیم و از منوی Shape گزینه ی Butterfly را انتخاب می کنیم.

نکته:اگر این گزینه ی را در منوی shape نیافتید،می توانید بعد از بازکردن آن،در سمت راست روی فلش کلیک کنید و از منوی بازشونده گزینه ی All را انتخاب کرده و Ok کنید.

حالا با نگه داشتن کلید چپ ماوس و کشیدن اشاره گر،یک پروانه ی کوچولو می کشیم.سپس کلید ها ctrl+t را می زنیم و روی شکل کلیک کرده و گزینه ی distort را بر می گزینیم.حالا ماوس را روی مربع کوچک پایین چپ قرار داده و کمی به سمت بالا و بیرون می کشیم تا حالت نشستگی پروانه را ایجاد کنیم.دوبار رویش کلیک می کنیم تا نتیجه را ببینیم.اوه بله.تقریبا درست شده.ولی نه یه چیزی مونده انگار.

به Blending option لایه ی”قالب من” بر می گردیم و در سمت راست،پایین کلید Cancel روی New Style کلیک می کنیم و ok.

حالا لایه ی پروانه را با تک کلیک انتخاب کرده و در پالت Styles آخرین استایل را کلیک می کنیم تا همان سبک،به این لایه نیز اعمال شود.

نتیجه ی نهایی:

دسته بندی : طراحي وب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

More in طراحي وب
آموزش جامع طراحی وبلاگ(قسمت سوم)

طراحي قالب وبسايت بخش دوم) 6.لايه ي BodyContainer را كپي كنيد و مطابق شكل زير ارتفاع و موقعيت آن را...

Close