آموزش جامع طراحی وبلاگ(قسمت اول)

۲ دیدگاه
در بخش اول از سری آموزش ها،بیشتر در مورد واسط کاربری و رنگ ها صحبت می کنیم

سلام
اگر موافق باشید می خوایم در مورد طراحی قالب سایت و تبدیل اون به صفحه ی وب و آپلودش در اینترنت مطالبی رو تقدیم دوستان کنیم.امیدوارم لذت ببرید.سطح این مقالات مقدماتی و متوسط هست.
البته همونطور که می دونید در طراحی وب،برای حل هر مسئله ممکنه چندین راه حل وجود داشته باشد و ما سعی می کنیم آسانترین راه انتخاب کنیم که اون هم تا حدی سلیقه ایست.ولی ممکنه اشکالاتی در مباحث باشد که ممنون میشم بفرمایید.
(در ابتدا می خواستم یه تحقیقی در مورد رنگ ها در طراحی وب بکنم تا مطلب بهتری داشته باشیم و به گوگل رفتم و کلمه ی “رنگ در طراحی وب” رو جستجو کردم به امید یک عالمه مطالب متنوع و رنگارنگ.ولی متاسفانه مثل اکثر اوقات ناامید کننده بود اوضاع.یک مقاله بیچاره بود و تعداد زیادی مشتاق … .خدا نویسندش رو بیامرزه که یه خدمت ماندگار در عرصه ی تولید علم پارسی کرده.شما هم می دونید یکی از مشکلات سایت ها و وبلاگ های ایرانی رعایت نکردن حقوق همدیگر(در واقع هیچ کس) هست که دیگه نویسنده هم رغبت نمی کنه یه مقاله ی آموزشی درست و حسابی بنویسه.دریغ از یک لینک منبع که بفهمیم مادر این مقاله کدوم سایته لا اقل اکن
به امید یادگیری رعایت حقوق همدیگر حتی در فضای سایبر،قبل از یادگیری خود فضای سایبر 😉
بگذریم.فکر کنم قبل از وارد شدن به بحث طراحی،یه چیزایی در مورد رنگ ها بدونیم بهتر باشه.پس لطفا با ما همراه باشید.

اهمیت رنگ ها و طراحی

پالت رنگی برنامه کورل دراو

ما از وبسایت برای ارتباط با بیننده استفاده می کنیم و بحث مهم این است که بتوانیم این ارتباط را حفظ کنیم.به طور کلی ۲ چیز در این امر موثر هستند:۱)طراحی و رنگ بندی(که شاید هر دو را با هم بشود رابط کاربری(UserInterface) نامید ۲)استفاده ای که بیننده می تواند یا می خواهد از سایت ما بکند(که این بسته به هر سایت متفاوت است.شاید در سایتی صرفا خواندن مطلب و مقاله باشد و در دیگری استفاده از سرویس های مختلف مثل ایمیل یا … ).در واقع این دو مکمل هم هستند و اگر یکی ناقص باشد یا توجهی به آن نشود به روند پیشرفت سایت لطمه وارد می شود.یک وبسایت را فرض کنید که دارای مطالب پربار علمی باشد که افراد زیادی دنبال آن هستند ولی رابط کاربری نا مناسب و نا همگونی دارد.بینندگان شما به اندازه ای که باید باشند،نخواهد بود.شاید شما بگویید که مجبوراند استفاده کنند ولی در این صورت به محض یافتن جایگزین شما را ترک خواهند کرد.درست برعکس این قضیه هم صادق است و اگر سایت شما رابط کابری(UI) خوب و عالی داشته باشد ولی احتیاجات بیننده را نتواند برآورده کند،باز هم محکوم به شکست خواهید بود.باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که یک رابط کاربری خوب و مناسب لزوما فقط به معنی زیبایی نیست بلکه باید سعی کنیم براساس موضوع ،اهداف و نیازهای سایت آن را طراحی کنیم.

آیا شما بهترین رنگ را برای وب سایت خود بکار گرفته اید ؟ هنگام انتخاب رنگ در زمان طراحی باید به نکات زیر توجه کنید :

 • ۱- اثر روان شناسی رنگ
 • ۲- قابلیت خواندن متون صفحات سایت
 • ۳- رنگ متمم رنگهای انتخابی برای بک گراند ، گرافیک ها ، لینک ها و متون

لیست زیر مشخصه هایی از رنگ ها را که هنگام طراحی باید مدنظر داشته باشید بیان میکند:

 • ۱- رنگ ها اثر زیادی روی احساسات ما در ۹۰ ثانیه اول دیدن میگذارند .
 • ۲- اثر رنگ میتواند بیننده را ترغیب به خرید یک جنس از شما کند.
 • ۳- رنگ ها رفتار ما را در برابر یک موضوع فقط تشدید نمیکنند ، بلکه اثر خود را کاملا در رفتار ما نشان میدهند .
 • ۴- اثر گذاری رنگ در فرهنگ های مختلف گوناگون است !
 • ۵- هر رنگ به تنهایی یک پیام مخصوص به چشم بیننده میفرستد .

در فرهنگ آمریکای شمالی رنگ های زیر به احساسات یا مشخصه های زیر مربوطند:
سفید : اشاره دارد به صداقت ، پاکیزگی ، صمیمیت ، ملایمت و معاصر بود ن چیزی . سفید بهترین رنگ برای بک گراند های وب است . در تجارت سفید رنگ خستگی گیر و انرژی بخش است .
سیاه : اشاره دارد به ظرافت ، قدرت ، دلیری ، شهامت ، فریبندگی ، شیطان ، مهارت و باستان . مشکی برای رنگ متن روی یک پس زمینه روشن ایده آل است. این رنگ بعنوان رنگ پس زمینه چشم را خسته میکند .
قرمز : توانایی ، هیجان ، احساسات شدید ، سرعت ، خطر و تهاجم . این رنگ از بیننده توجه به خود را طلب میکند . در تجارت بمعنی وام و بدهی است . این رنگ شدید ترین رنگ احساس است و ضربان قلب و تنفس را تسریع میکند .
آبی : امنیت ، اعتماد ، مسئولیت پذیری ، سرما ، ایمان ، وفاداری ، وابستگی وجاه و جلال . آبی دومین رنگ عوام پسند است . در تجارت بمعنای ضمانت مالی است .
سبز : تندرستی ، فراوانی ، حاصلخیزی ، آزادی ، شفا و بهبودی ، طبیعت ، پیشرفت ، حسادت و خونسردی . در تجارت بیانگر مقام و ثروت است. این رنگ در چشم ها راحت تر از همه دیده میشود .
قهوه ای : تاثیر گذاری ، متانت ، توانگری مالی و کمک کننده بودن . قهوه ای رنگ کره خاکی ماست و در طبیعت بسیار فراوان است .
خاکستری : صمیمیت زیاد ، اعتبار و نفوذ و عملی بودن . در تجارت بمعنای سنت گرایی است .
صورتی : ملایمت ، شیرینی ، ظرافت و زنانگی ، خوب بودن ، بی گناهی و پرورش کودک .
بنفش : وقار ، معنویت ، شاهانه بودن ، عیش و نعمت ، دارایی ، اعتبار و نفوذ ، سوگواری و مهارت . در تجارت بزرگ نشان دادن است . بنفش طرفداری از سبک های هنرمندانه است.
نارنجی : سرزندگی و شوخی ، لذت و خوشگذرانی ، تعادل گرمایی ، تشویق کردن ، چالاکی و نیرو ، تحمل و بلند همتی .
زرد : نور خورشید ، گرمی ، خوشی ، نامردی ، ترسویی و حسادت . در تجارت درخواست از نوع روشنفکرانه است و برای تاکید نیز خوب است . زرد باعث افزایش تمرکز شده ، سوخت و ساز را زیاد میکند و سخت ترین رنگ برای چشم هاست .
طلایی : نشانگر گران بودن و پرستیژ است .
نقره ای : سرما ، علمی بودن و اعتبار و پرستیژ است .

پس وقتی میخواهید رنگی انتخاب کنید باید درباره بازار نهایی کار خود باندیشید . چه احساساتی را میخواهید برانگیخته کنید ؟ اول کمی درباره چشم انداز احساسی هدفتان فکر کنید و نیز پیامی که از راه دید میخواهید منتقل کنید . بعد رنگ خود را انتخاب کنید !
حسین شرفی
منبع:مایکرومدیاایکس

در همین رابطه :   آموزش جامع طراحی وبلاگ(قسمت سوم)
دسته بندی : طراحي وب

2 نظر

 1. علی جان من میخواستم به طور کلی در مورد وبلاگ سازی بدونم و ببینم اول کجا باید برم چی کار کنم اما تو فقط در مورد رنگ و… لطفا در این مورد اگر چیزی میدونی در سایتت و یا در جیمیل من بنویس و راستی اگر نیاز برای ترجمه مقاله داری من زبانم خوبه می تونم بهت کمک کنم

  1. سلام شایان جان

   منظورت رو از وبلاگ سازی متوجه نشدم،می خوای قالب وبلاگ طراحی کنی یا یه وبلاگ بزنی؟در مورد اول پیشنهاد می کنم قسمت های بعدی همین مقاله رو بخونید،چون کامل توضیح دادیم ولی در مورد دوم نیاز به توضیحات بیشتری هست که اگر لازم هست،بفرمایید تا عرض کنم.
   در مورد مقاله ما خوشحال میشم و شما می تونید مقالات جدید رو از سایت های مختلف تکنولوژی mashable.com,techcrunch.com,hellboundbloggers.com ترجمه کرده و برامون بفرستید تا به اسم خودتون منتشر بشه.

   موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *