HTML 5, jQuery

چگونه موقعیت جغرافیایی کاربر را با jQuery بدست آوریم ؟

تبلیغات
کانال تلگرام فتولیا
4 سوالی شهرداری

GeoLocation API یا همان موقعیت جغرافیایی یکی از قابلیت های مهم مرورگرهای پشتیبانی کننده از HTML5 است که به ما اجازه می دهد موقعیت جغرافیایی کاربر را با استفاده از JavaScript درخواست کنیم. موقعیت کاربر به وسیله طول و عرض جغرافیایی مشخص می شوند. به دلایل امنیتی بعد از تایید و اجازه کاربر می توان به موقعیت او دسترسی یافت.

 

جاوااسکریپت و موقعیت جغرافیایی

در JavaScript ما به وسیله متد getCurrentPosition() می توانیم موقعیت جغرافیایی کاربر را بگیریم. ولی قبل از آن باید ببینیم مرورگر کاربر از این قابلیت پشتیبانی می کند یا خیر .

حالا می توانیم با متدی که در بالا گفته شد موقعیت را به شکل زیر بگیریم

 

jQuery

حالا می خواهیم رویداد click در جی کوئری را هم به کد اضافه کنیم :

 

کد HTML نیز به این شکل خواهد بود:

 

نمایش موقعیت روی نقشه

اگر بخواهیم کمی قضیه را هیجان انگیزتر کنیم می توانیم پای نقشه گوگل را هم به میان بکشیم و موقعیت بدست آمده را روی نقشه نمایش دهیم .برای این کار کد جاوا اسکریپت به این شکل خواهد بود:

و کد HTML مورد نیاز به این شکل است :

 

در پایان

قابلیت یافتن موقعیت جغرافیایی کاربران می تواند کاربرد های مختلفی داشته باشد مثل یافتن مکان ها نزدیک به کاربر , رستوران های اطراف و … . البته موقع استفاده از این امکان در نظر داشته باشید که پوشش آن ممکن است دقیق و صد درصد نباشد و در بعضی از مرورگرها کار کند و در بعضی کار نکند . در واقع کارکرد برنامه تان را روی آن بنا نکنید.

به علت حساسیت این اطلاعات در حریم خصوصی کاربران سعی کنید در حفظ آن کوشا باشید . در صورت امکان از ارتباط امن بین کاربر و سرور (HTTPS) هم استفاده کنید. موفق باشید

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات فتولیا در ایمیل شما

در خبرنامه ما عضو شوید و آخرین مطالب و مقالات آموزشی را اول شما دریافت کنید